SZABLON W Canva pobierz za darmo
|

Mood Board co to jest i jak go stworzyć?

Kiedy chcesz tworzyć coś przyciagającego i spojnego świetnym rozwiązniem jest przygotowanie swojej tablicy inspiracji. Tymbardziej jeśli masz już stworzoną identyfiakcję wizualną czyli logo, kolory, fonty i elementy graficzne. Moodboard to własnie tablica inspiracji, ale też często zwana tablicą odczuć. To ona pomoże ci ukierunkować stylspójność i poprowadzić przez komunikację tym czym się zajumesz, co sprzedajesz, jakie emocje chcesz wzbudzać u twoich odbiorców, jaką drogą ma iśc twoja marka.

BRANDBOARD-ZAMELSKA
  1. Czym jest moodboard?
  2. Po co Ci moodboard?
  3. Jakie elementy zawiera moodboard?
  4. Moodboard – gdzie szukać inspiracji.
  5. 4 kroki do stworzenia moodboard.    ←przykład: moodboard stworzony dla mojej klientki.

Czym jest moodboard? ​

Myśle, że już troszkę nakierowałam Cię na wstępie tego artykułu, z tym że teraz omówię to bardziej szczegółowo.

Moodboard czyli tablica inspiracji to miejsce zbioru zdjęć, kolorów, czcionek, wycinków z gazet, odczuć, materiałów, które wywołują konkretne skojarzenia i pokazują styl marki.

W zależności jakie chcesz wywołując uczucia i skojarzenia z Twoją marką taki będzie moodboard. przykład Coca-Cola kolory czerwone, ale odczucia rodzinność, ciepło, przyjemność, miłość, rodzina. Jak widzisz w moodboard-zie dzieje się wszystko za pomocą opisu w obrazie. 
Jeśli jej nie masz to uwierz mi, że czas stworzyć tablicę inspiracji dla Twojej marki, a jeśli masz ale jej nie czujesz to nie bój czas zrobić rebranding.

Po co Ci moodboard?

Dzięki stworzonej tablicy inspiracji, masz konkretną i gotową wizję jak ma wyglądać Twoja marka. Co za tym idzie? Tworząc grafikę w social mediach, każdego typu materiały drukowane, czy stronę internetową masz już wizję w jakim kierunku iść i jak tworzyć potrzebne rzeczy dla Twojego biznesu. Jeśli zatrudniasz grafika to jeszcze lepiej, bo pomoże mu to zrozumieć lepiej misję i styl Twojej marki przez co tworzone rzeczy będa trafiały idealnie w przesłanie które jest w moodboard.

Jakie elementy zawiera moodboard?

Zacznę od kolorów, bo są niezbędne i to one w znacznym stopniu pomagają wzbudzić konkretne odczucia i wspomnienia.  Zdjęcia, wycinki z czasopism, różnego rodzaju materiały (w zależności od branży), teksturyprinty i patterny, które wywołują bardzo konkretne skojarzenia.

Moodboard – gdzie szukać inspiracji?

PINTEREST – Zacznij tutaj. Przypinaj do tablicy wszystko to co wydaje Ci się, że odpowiada Twojej marce i klientom jakich chcesz przyciagać bądź kojarzyć.

CANVA – Umieszczasz zdjęcia w nowym projekcie i progrm sam podsuwa Ci w panelu po lewej kolory pobrane ze zdjęcia. 

ADOBE COLOR – Koła kolorów (lub obrazu na karcie Wyodrębnij motyw) możesz użyć do wygenerowania palety kolorów, którą można zapisać w usłudze Creative Cloud po zalogowaniu. Dodatkowo mozesz zastasowac różne reguły harmonii kolorów (analogowy, monochromstyczny, triada, dopełniający)

COOLORS.co – dodajesz swoje zdjęcie i narzędzie definiuje kolory.  Dodatkow n stronie głównej znajdziesz przykładowe popularne paletki i ilość ich polubień. 

4 kroki do stworzenia swojej tablicy moodboard.

KROK 1 -INSPIRACJA
Tablica fizyczna wybierz czasopisma, gazety, natomiast jeśli chcesz wszystko opracować przy komputerze to zaczynamy od Pinterest (lub inne narzędzie powyżej)
1. Określ 3-5 słów, które reprezentują Twoją markę (np. nowoczesna, elegancka, minimalistyczna, zabawna, sentymentalna, kobieca, energiczna, luksusowa). Ustaw zegar na 30 min i zacznij przypinać na Pintereście wszystko co Ci się podoba i według Ciebie określa Twoja markę.  

KROK 2 SELEKCJA – Czas na selekcję wybranych materiałów. Wybierz ich od 5-8 elementów.

KROK 3 – KOLORY I FONTY– Skorzystaj np. z Coolors i załaduj zdjęcie. Otrzymasz przykładową paletę, możesz skorzystać z niej lub wybrac tyle te które Cię interesują. Nastepnie na stronie np. designcuts.com lub creativemarket.com  znajdziesz  płatne fonty, natomiast  darmowe np. googlefonts.com lub defonts.

KROK 4 – TWOJA TABLICA Mając juz wszystko co powinno tworzyć Twoja tablicę moodboard, stwórz go. Zapisz się i pobierz 2 szablony tablicy do modyfikacji w Canva, całkowicie za darmo. Podmień swoje kolory, zdjęcia i gotowe! Powodzenia.

MOOD BOARD – tablica stylu marki pobierz za darmo!

Jeżeli potrzebujesz stworzyć spójny styl marki, mam dla Ciebie 2 darmowe szablony.

Zapisz się, aby otrzymać  2 szablony oraz więcej bezpłatnych materiałów dla Twojego biznesu.

SZABLON W Canva pobierz za darmo

[mailerlite_form form_id=3]